Working.
Please stand by. Press Esc to hide.

Thanks to all who participated in the Western Idaho Fair Amateur Beer Competition.

There were 70 entries judged and 122 registered participants, judges, and stewards.

Medals and ribbons can be picked up from HomeBrewStuff.com Bottle Shop & Taproom after September 10TH, 2021. There was a delay getting the medals picked up from the display at the fairgrounds. Non-local certificates & ribbons will be mailed to winners that aren't near Boise.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJohn McNeese
Co-Brewer: Nick McDowel & Evan Reed
Atmospheric IPA21B: Specialty IPA
2ndJeremy JonesNyx Raspberry23F: Fruit LambicSnake River Brewers

Winning Entries

Table 1: Lager A1 (12 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJeremy JonesEostre7A: Vienna LagerSnake River Brewers
2ndJohn McNeese
Co-Brewer: Nick McDowel
Tokyo Eisbock9B: Eisbock
3rdGary BlackDark Knight8B: SchwarzbierJefferson County Home Brewers

Table 2: Wheat A2 (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJacob LewandowskiLater Hosen10A: WeissbierMalheur Mashers
2ndDaniel StrawnBlue Jd24A: WitbierMalheur Mashers
3rdJustin VasherNightman Cometh10A: Weissbier

Table 3: Pale Ales A3 (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stKyle BaasWee William Wallace Scottish Ale14B: Scottish Heavy
2ndAlex Kueneman
Co-Brewer: Dragonmaw Brewing Guild
The Winchester13A: Dark MildDragonmaw Brewing Guild
3rdJosh AuneAll That Bitters Is Gold18B: American Pale AleSt. Louis Brews
HMMichael WellsIrish Wake15A: Irish Red AleMissouri Mashers

Table 4: Porter Stout and Strong Ale A4 (11 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJosh AuneBreakfast Stout16B: Oatmeal StoutSt. Louis Brews
2ndDavid ReishChallenge Accepted16D: Foreign Extra StoutBoise Brewers / Snake River Brewers
3rdGreg MoranPalliative Sedation20C: Imperial Stout

Table 5: India Pale Ales A5 (11 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJohn McNeese
Co-Brewer: Nick McDowel & Evan Reed
Atmospheric IPA21B: Specialty IPA
2ndEd VillamorPile It On IPA21A: American IPAOther
3rdJim IrelandI'll Have Another21A: American IPA

Table 6: Belgian and Sour beers A6 (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJeremy JonesNyx Raspberry23F: Fruit Lambic Snake River Brewers
2ndGary BlackDepale Evening Ale24B: Belgian Pale AleJefferson County Home Brewers
3rdGary BlackMonk's Vespers26A: Trappist SingleJefferson County Home Brewers

Table 7: Specialty (10 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRyan and Jay WittFirecrotch34B: Mixed-Style Beer
2ndJustin VasherTina, You Fat Lard27A1: Gose
3rdMichael Wells
Co-Brewer: Restless Bastards
Restless Bastard 33B: Specialty Wood-Aged Beer Missouri Mashers