Winners - Western Idaho Fair Amateur Beer Competition

Table 1: PALE BITTER LAGERS (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stKyle DurhamStarstruck PilsGerman PilsSnake River Brewers
2ndKyle Durham'murica LightAmerican Light LagerSnake River Brewers
3rdKyle DurhamNumber JuanInternational Pale LagerSnake River Brewers

Table 2: CIDER & MEAD (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stNicolas SellersVanilla Oak MeadSpice, Herb, or Vegetable Mead 
2ndTim OrenOld Trees AmarilloCider with Herbs/SpicesSnake River Brewers
3rdAndrew GarciaStrawberry BluebarbCider with Other Fruit 

Table 3: AMERICAN IPA (7 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJacob LewandowskiSummer Stars IPAAmerican IPAMid Columbia Zymurgy Association
2ndMatthew BoothBooth Garage IPAAmerican IPA 
3rdMichael JohnstonEagleeye PaAmerican IPASnake River Brewers

Table 4: HAZY, SPECIALTY, & DOUBLE IPA's (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stRobby NarquisSacred FlameRed IPAMid Columbia Zymurgy Association
2ndMatthew OrtizSwan Soup Hazy IPA 
3rdJacob LewandowskiHopsidedown Red IPAMid Columbia Zymurgy Association

Table 5: AMERICAN PALE ALE (7 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJason BoothBooth Brother's 18bAmerican Pale Ale 
2ndDaniel L CopelandThe Good CaptainAmerican Pale AleSnake River Brewers
3rdMatthew BoothBooth American Pale AleAmerican Pale Ale 

Table 6: WHEAT BEERS (4 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJim FisherBastone WitWitbierSnake River Brewers
2ndRon BarnesMr. HefeWeissbierKansas City Bier Meisters
3rdGary HuntHefeweizen 01WeissbierSnake River Brewers

Table 7: SOUR, FRUITY, VEGETABLE OR SPICED BEERS (5 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJeremy JonesNyx CherryFruit LambicSnake River Brewers
2ndRon BarnesCheer Bear StareSpice, Herb, or Vegetable BeerKansas City Bier Meisters
3rdMichael MahlumCitrus Hibiscus GoseGoseSnake River Brewers

Table 8: BELGIAN BEERS (8 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stDaniel L CopelandQuadnundrumBelgian Dark Strong AleSnake River Brewers
2ndJeremy JonesAthenaBelgian TripelSnake River Brewers
3rdJohn LearyOops I Did It Again BelgianBelgian Golden Strong AleSnake River Brewers

Table 9: HYBRID BEERS (7 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stAaron HobergAj's Kentucky CommonKentucky CommonSnake River Brewers
2ndIsaac FlanzbaumKentuck ThisKentucky CommonSnake River Brewers
3rdThomas ClementsElf's NectarKölsch 

Table 10: AMBER AND BITTERS (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJohn LearyExtra Sensory Beer - British EditionOrdinary BitterSnake River Brewers
2ndJim FisherStrong Bitter 23Strong BitterSnake River Brewers
3rdBob GraffAir Tractor Irish Red AleIrish Red Ale 

Table 11: MALTY LAGERS (8 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stRyan GregoryHelles On FireMunich HellesYakima Brewers
2ndJohn LearyMaibock!MärzenSnake River Brewers
3rdMatthew OrtizLibby's LagerVienna Lager 

Table 12: BOCK STYLE BEERS (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stRon BarnesCelebrating GoatDoppelbockKansas City Bier Meisters
2ndJeremy JonesEostreHelles BockSnake River Brewers
3rdJon DavisonMaibockHelles BockSnake River Brewers

Table 13: SCOTTISH AND IRISH ALES (7 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stDavid TarbetWee HeavyWee Heavy 
2ndMichael JohnstonScotch Wee Wee HeavyScottish HeavySnake River Brewers
3rdCraig StrawnSlàinte Mhath! Wee HeavyMalheur Mashers

Table 14: PORTERS AND STOUTS (7 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stChris StephaniA-Aron Birthday Suit PorterImperial Stout 
2ndNina LearyB.O.R.I.S. +Imperial StoutSnake River Brewers
3rdMichael JohnstonOatmeal StoutOatmeal StoutSnake River Brewers