Western Idaho Fair Amateur Beer Competition: Past Winners – 2021
Thanks to all who participated in the Western Idaho Fair Amateur Beer Competition.
There were 117 entries judged and 229 registered participants, judges, and stewards. Awards for local winners can be picked up from Home Brew Stuff Bottle Shop & Taproom.
Best of Show Winners
Best of Show – Beer
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Isaac Flanzbaum | Polka Dot Bovine | 1C: Cream Ale | |
2nd | Doug Mohr | Stout 472 | 20B: American Stout |
Sockeye Brewing Beer of the Year
Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|
Jacob Lewandowski | El Gato Divertido | 2B: International Amber Lager | Mid Columbia Zymurgy Association |
Winning Entries
Table 1: American Lager Styles (6 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Isaac Flanzbaum | Polka Dot Bovine | 1C: Cream Ale | |
2nd | Robert Lefley | Breakfast Ball | 1C: Cream Ale | Brixie's Brewers |
3rd | David Whelchel | La Casa Light | 1A: American Light Lager | Snake River Brewers |
Table 2: Pale International Lagers (10 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Jacob Lewandowski | El Gato Divertido | 2B: International Amber Lager | Mid Columbia Zymurgy Association |
2nd | Kathryn Smith Co-Brewer: Mathis Zimmermann | Saltburger | 5D: German Pils | |
3rd | Scott Patrick | Bohemian Pilsner | 3B: Czech Premium Pale Lager |
Table 3: Hybrid Beers (5 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Christian Spencer Co-Brewer: Micheal Spencer Rodney Spencer | Toe Head Blonde | 18A: Blonde Ale | |
2nd | John Leary | Altbier | 7B: Altbier | Snake River Brewers |
3rd | Nathan Guidinger | Kolsch | 5B: Kolsch |
Table 4: Dark and Amber International Lager styles (7 entries)
Table 5: English and Irish Style Beer (8 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Nathan Guidinger | Stout | 16B: Oatmeal Stout | |
2nd | Chris Stephani | Mitch's Brown Ale | 13C: English Porter | |
3rd | Bob Graff | U-2 Irish Red Ale | 15A: Irish Red Ale |
Table 6: American Pale and Amber Ales (9 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | John Leary | American Amber | 19A: American Amber Ale | Snake River Brewers |
2nd | Chris Stephani Co-Brewer: Jeff McClain David Whelchel | Merica Amber Ale | 19A: American Amber Ale | |
3rd | Patrick Schneider | Damm Its Hot Pale Ale | 18B: American Pale Ale |
Table 7: American Brown/Porter/Stout styles (5 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Doug Mohr | Stout 472 | 20B: American Stout | |
2nd | Jason Booth Co-Brewer: Matthew Booth | Booth Brothers Robust Porter | 20A: American Porter | |
3rd | Darryl Benson Co-Brewer: Tommy West | McGoatface Vanilla Coffee Stout | 20B: American Stout | Other |
Table 8: American IPA (12 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Doug Mohr | Tropical Hop IPA | 21A: American IPA | |
2nd | Jacob Lewandowski | Dumpster Cat IPA | 21A: American IPA | Mid Columbia Zymurgy Association |
3rd | Nathan Guidinger | IPA | 21A: American IPA |
Table 9: Specialty IPA (12 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Jacob Lewandowski Co-Brewer: Ben Hoppe | The Hoppy Polack 2 | 22A: Double IPA | Mid Columbia Zymurgy Association |
2nd | Matthew Booth Co-Brewer: Jason Booth | Booth Brothers Imperial IPA | 22A: Double IPA | |
3rd | Jacob Lewandowski Co-Brewer: Ben Hoppe | The Hoppy Polack | 22A: Double IPA | Mid Columbia Zymurgy Association |
Table 10: Wheat Beers (4 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Nathan Guidinger | Belgian Wit | 24A: Witbier | |
2nd | Austin Strabala Co-Brewer: Aaron Hudson | Ströbele’s Hefe | 10A: Weissbier | |
3rd | Chris Anderson | Spit Tooth | 10A: Weissbier |
Table 11: Belgian Beers (5 entries)
Table 12: Sour and Wild Beers (6 entries)
Table 13: Fruit/spice/herb/vegetable Beers (12 entries)
Table 14: Strong Beers (5 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Doug Mohr | Knee Shaker Barley Wine | 22C: American Barleywine | |
2nd | Jason Booth Co-Brewer: Matthew Booth | Booth Brothers Wee Heavy | 17C: Wee Heavy | |
3rd | Michael Johnston | Imperial Stout | 20C: Imperial Stout | Snake River Brewers |