Thanks to all who participated in the Western Idaho Fair Amateur Beer Competition.

There were 70 entries judged and 122 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyle
1stJohn McNeese
Co-Brewer: Nick McDowel & Evan Reed
Atmospheric IPA21B: Specialty IPA
2ndJeremy JonesNyx Raspberry23F: Fruit Lambic

Winning Entries

Table 1: Lager A1 (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJeremy JonesEostre7A: Vienna Lager
2ndJohn McNeese
Co-Brewer: Nick McDowel
Tokyo Eisbock9B: Eisbock
3rdGary BlackDark Knight8B: Schwarzbier

Table 2: Wheat A2 (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJacob LewandowskiLater Hosen10A: Weissbier
2ndDaniel StrawnBlue Jd24A: Witbier
3rdJustin VasherNightman Cometh10A: Weissbier

Table 3: Pale Ales A3 (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stKyle BaasWee William Wallace Scottish Ale14B: Scottish Heavy
2ndAlex Kueneman
Co-Brewer: Dragonmaw Brewing Guild
The Winchester13A: Dark Mild
3rdJosh AuneAll That Bitters Is Gold18B: American Pale Ale
HMMichael WellsIrish Wake15A: Irish Red Ale

Table 4: Porter Stout and Strong Ale A4 (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJosh AuneBreakfast Stout16B: Oatmeal Stout
2ndDavid ReishChallenge Accepted16D: Foreign Extra Stout
3rdGreg MoranPalliative Sedation20C: Imperial Stout

Table 5: India Pale Ales A5 (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn McNeese
Co-Brewer: Nick McDowel & Evan Reed
Atmospheric IPA21B: Specialty IPA
2ndEd VillamorPile It On IPA21A: American IPA
3rdJim IrelandI'll Have Another21A: American IPA

Table 6: Belgian and Sour beers A6 (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJeremy JonesNyx Raspberry23F: Fruit Lambic
2ndGary BlackDepale Evening Ale24B: Belgian Pale Ale
3rdGary BlackMonk's Vespers26A: Trappist Single

Table 7: Specialty (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRyan And Jay WittFirecrotch34B: Mixed-Style Beer
2ndJustin VasherTina, You Fat Lard27A1: Gose
3rdMichael Wells
Co-Brewer: Restless Bastards
Restless Bastard 33B: Specialty Wood-Aged Beer